Krętek boreliozy lubi towarzystwo czyli o pakietach promocyjnych, których nie polubisz (koinfekcje) – część II

To jeszcze nie koniec, jest ich więcej:

  1. Yersinia

    Gram-ujemne pałeczki jelitowe. Dla człowieka chorobotwórcze są głownie Yersinia enterocolitica i Yersinia pseutobuberculosis (wywołujące jersiniozę) oraz Yersinia pestis wywołująca dżumę

Pałeczki Yersinia po wtargnięciu do organizmu przez przewód pokarmowy namnażają się głównie w węzłach chłonnych jamy brzusznej, stąd też główne objawy dotyczą przewodu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, nieżyt żołądkowo – jelitowy, zapalenie wyrostka).

 

  1. Brucella

    Pałeczka gram-ujemna, żyjące wewnątrzkomórkowo, wywołująca brucelozę. Obecnie znanych jest 6 gatunków bakterii Brucella, z których 4 są patogenne dla człowieka. Bruceloza jest chorobą wielonarządową o szerokim spektrum nieswoistych objawów i dolegliwości. Po wniknięciu Brucella do organizmu gospodarza, pałeczki namnażają się w węzłach chłonnych, a następnie dochodzi do uogólnienia zakażenia. Najczęściej zajętymi narządami są: wątroba, śledziona i szpik, gdzie tworzą się ziarniniaki mogące być przyczyną przetrwania zakażenia.

  1. Tularemia

    Znana także pod nazwą „gorączki zajęczej”, pierwszy raz opisano jako chorobę szczurów w 1911 r. Wywoływana przez bakterię Francisella tularensis. Typ A występuje w Ameryce Płn., typ B, wywołujący chorobę o łagodniejszym przebiegu, w Ameryce Północnej, Europie i Azji. In vitro pałeczka ta rośnie w warunkach tlenowych, jest bezotoczkowa i nie wytwarza zarodników.

U człowieka zarażenie tularemią nastąpić może poprzez ukąszenia zarażonych kleszczy i innych owadów, przez kontakt z odchodami zwierzęcymi i materiałem pochodzącym od zwierząt przez skórę lub błony śluzowe (zakażenia po opracowywaniu lub zjedzeniu mięsa zająca), spożycie skażonej wody lub żywności oraz przez wdychanie bakterii F. tularensis. Tularemia jest chorobą występującą najczęściej na terenach wiejskich. Niemal wszystkie przypadki stwierdzane u ludzi były wynikiem ugryzienia przez kleszcze, zarażone muchy albo poprzez kontakt z chorymi zwierzętami, przede wszystkim gryzoniami i zającami.

  1. KZM – Środkowoeuropejskie kleszczowe zapalenie mózgu

    (wczesnoletnie kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, odkleszczowe zapalenie mózgu) rozprzestrzenione jest na obszarze od Skandynawii przez kraje Europy aż po Ural. Występuje również Polsce. Choroba wywołana jest przez flawiwirusa z rodziny Togaviridae

 

  1. Gorączka Q

    Zwana także okopowym zapaleniem płuc, powoduje riketsja Coxiella burnetii rozpowszechniona na całym świecie, której rezerwuarem jest bydło rogate, owce i kozy. Patogenne riketsje wydalane są z mlekiem, moczem i kalem tych zwierząt.
    Człowiek zaraża się najczęściej drogą kropelkową w wyniku wdychania riketsji z unoszącymi się cząstkami kurzu w miejscu przebywania zwierząt, a także podczas ukłucia kleszczy, które są przenosicielami tej riketsji.

  1. Anaplazmoza

    Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią gram-ujemną Anaplasma phagocytophium. Po dostaniu się do organizmu bakteria wędruje z krwią do szpiku kostnego, a tam w neutrofilach (inaczej granulocytach obojętnochłonnych, czyli białych krwinkach) zaczyna się namnażać. W 60 proc. przypadków choroba przebiega bezobjawowo.

Do najczęściej stwierdzanych w Polsce konfekcji należą Babesia, Bartonella, Yersinia, Mykoplazma i  Chlamydią.

 

Powyższa krótka charakterystyka poszczególnych patogenów i wywoływanych przez nie chorób pozwala stwierdzić, że ze względu na swoją wysoka specjalizację (przebiegłość) ciężko je leczyć. Dodatkowo ze względu na ogrom różnorakich objawów, ciężko je zdiagnozować (lista typowych objawów mogłaby się zamknąć w kilkuset pozycjach), jednak należy pamiętać, że w celu wyleczenia boreliozy, konieczne jest pozbycie się pozostałych jej towarzyszy. Leczenie boreliozy bez uprzedniego pozbycia się jej kompanów jest bardzo utrudnione, a w większości przypadków może okazać się niemożliwe. Poza tym wiele objawów może być wywoływane właśnie przez nie, a nie samą boreliozę. Zważywszy na to, że cały pakiet najczęstszych chorób odkleszczowych składa się z bakterii wyspecjalizowanych i odpornych na działanie większości antybiotyków, należy się przygotować na długą przeprawę. W zależności od przypadku może to potrwać miesiące, a nawet lata.

 

 

 


http://www.wielkoszynski.webity.pl
http://www.poradnikzdrowie.pl
http://www.buhner.pl/
http://www.cdc.gov
https://www.lymedisease.org

 

 

 


Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują diagnozy, konsultacji lekarskiej czy farmakologicznego leczenia. Takie jest prawo i tego się trzymajmy.