4 schorzenia z którymi można pomylić boreliozę.

Często tak się zdarza w życiu, że coś co na pierwszy rzut oka wydaje się czymś oczywistym, po bliższym przyjrzeniu okazuję się czymś zupełnie innym.

Tak jak pisałem już wcześniej borelioza ze względu na specyfikę może powodować różne objawy, poniżej lista 4 poważnych schorzeń z którymi można pomylić zakażenie krętakami boreliozy:

  1. Stwardnienie rozsiane 

    Borelioza wybiera na swoje siedlisko tkanki galaretowate jak np. osłonki mielinowe nerwów. Następnie po ulokowaniu się w niej krętek upodabnia się za pomocą cząsteczek na swej powierzchni tak, że przypomina cząsteczkę komórki mielinowej. Jeśli jednak jakimś sposobem organizm rozpozna podszywającą się pod komórkę organizmu bakterię jako antygen, reakcja immunologiczna obraca się nie tylko wobec oszusta, ale także przeciw zdrowym tkanką organizmu, co powoduje ich uszkadzanie i niesie za sobą liczne niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jak wiadomo stwardnienie rozsiane polega właśnie na uszkodzeniu osłonek nerwów (jak uszkodzenie izolacji na przewodzie elektrycznym). Impuls elektryczny biegnący z mózgu nie dociera do miejsca docelowego, tylko po drodze gdzieś się rozchodzi lub zanika z powodu braku odpowiedniej izolacji.

  2. Reumatoidalne zapalenie stawów 

    Z uwagi na to, ze krętek boreliozy lubi ukrywać się w tkankach słabo ukrwionych, a dzięki swojej budowie potrafi dosłownie wkręcić się w każdą tkankę organizmu (również w tkankę łączną) najczęściej atakuje stawy. Osiedlając się w stawach powoduje ból, który spowodowany jest stanami zapalnymi. Dodatkowo zakażone komórki chrząstki stawowej mogą zostać rozpoznane przez układ immunologiczny jako antygeny, co prowadzi to reakcji autoimmunologicznych przeciw temu typowi komórek w całym organiźmie. Często przemieszcza się pomiędzy stawami powodując tzw. bóle wędrujące. Dlatego często, szczególnie u starszych osób mylona jest z RZS.

  3. Depresja i problemy psychiczne

    Przeprowadzone badania wskazały, że krętek boreliozy już po 10 dniach od wniknięcia do ciała człowieka przekracza barierę krew-mózg. Tam w zależności od miejsca w którym się osiedli może powodować różnorakie objawy jak zmiany osobowości, zmiany nastrojów, pobudzenie lub ospałość, przewlekłe zmęczenie jak i depresja. Dodatkowo uważa się, że wytwarzane przez krętka enzymy i wydalane toksyny mogą powodować u człowieka określone reakcje, na których zależy tej super bakterii.

  4. Choroby serca

    Krętek po wniknięciu do krwi, przemieszcza się za jej pomocą po całym organizmie. Wnika także w ściany naczyń krwionośnych jak i w samo serce. Może powodować zapalenie serca, osierdzia. Jego działalność może także doprowadzić do trwałego uszkodzenia zastawek. Nie ma badań, które określałby jaki procent ogólnych uszkodzeń serca powodowanych jest przez krętka. Jednak jego obecność może powodować kołatanie i palpitacje serca, duszności czy inne problemy typowe dla defektów układu krwionośnego.


    Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują diagnozy, konsultacji lekarskiej czy farmakologicznego leczenia.